Ostatnie pełne zanurzenie

marcinl, 16 grudzień, 2015 - 11:44
Weronika Miksza

W piątek 18 grudnia w Galerii „tak” przy ulicy Mielżyńskiego 27/29 o godzinie 18:00 odbędzie się otwarcie wystawy finałowej projektu „Uwaga! Zarządzam pełne zanurzenie/Outsider Art”. Wernisaż będzie można oglądać do końca stycznia.

 

Tematem przewodnim przedświątecznego wernisażu będzie twórczość artystów współpracujących na co dzień z Galerią. Przez cały czas trwania projektu w  Galerii „tak” działała Otwarta Pracownia, stworzona z myślą o wprowadzeniu  nowego modelu działań, na kształt atelier artysty outsider art. Otwarta Pracownia to przestrzeń i materiały - stwarza jedynie miejsce do działań i możliwość rozwoju twórczego artystom outsider art. Prowadzona Otwarta Pracownia w Galerii „tak” stara się odpowiedzieć na oczekiwanie twórców.  Stworzenie dobrego modelu pozwala edukować terapeutów, aby nie ingerowali w działania artystyczne, byli bardziej otwarci na inność i szczególne cechy twórczości marginesu.

 

Każdy z artystów, których prace będzie można zobaczyć w piątek, stosuje jedyne w swoim rodzaju środki wyrazu i posiada ulubioną tematykę, na której opiera swoją twórczość. W bieżącym roku, w ramach realizacji tego samego projektu odbyły się dwie wystawy: „Uwaga! Zarządzam pełne zanurzenie”, podczas której swoje prace zaprezentowali: Iwona Mysera, Jaś Sajdak oraz Dawid Sterna, a także „Czarne serce” Justyny Matysiak. Wymienieni poniżej artyści z Wielkopolski są uznanymi postaciami w nurcie art brut w Polsce i na świecie. Ich wystawy były prezentowane w wielu miejscach, także za granicą: w 2013 roku w Brukseli pod nazwą „The Host in a Bottle. Art Brut from Poland (Hostia we flaszce: art brut z Polski)”, a w tym samym roku również we francuskim CreationFrancheMuseum w Begles pod hasłem „LesSaints de l’artbrutpolonais” Prace Justyny Matysiak i Henryka Żarskiego znajdują się w kolekcjach wielu muzeów w Europie oraz prywatnych zbiorach. Najbliższa wystawa polskiego, współczesnego outsider art, podczas której zostaną pokazane prace Iwony Mysery, Mikołaja Ławniczaka oraz Justyny Matysiak, zostanie otwarta w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie 19 lutego 2016 roku.

 

Poniżej chciałabym krótko przedstawić bohaterów piątkowego wieczoru:

 

Justyna Matysiak

 

Justyna ma 36 lat i mieszka z rodziną w Przeźmierowie pod Poznaniem. Początkowo uczestniczyła w zajęciach w ramach Warsztatów Terapii Zajęciowej Krzemień, później zaczęła współpracować z Otwartą Pracownią Galerii tak, działającą w ramach projektu „Uwaga! Zarządzam pełne zanurzenie / outsider art”, dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Jej twórczość rozwinęła się i od siedmiu lat przedmiotem jej artystycznego zainteresowania są kobiety. Prace wykonywane cienkopisem zaskakują barwnością strojów, nowatorskim podejściem do tematu oraz precyzją odtwarzanych postaci.

 

Justyna Matysiak jest laureatką konkursu Triennale INSITA 2007, zorganizowanego przez Słowacką Galerię Narodową w Bratysławie. Jej prace znajdują się między innymi w Museum of Everything w Londynie, w Muzeum Sztuki Współczesnej w Olomoucku, Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Muzeum Śląskim w Katowicach i wielu kolekcjach prywatnych. Oprócz tego, jej prace pojawiają się w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą.

 

Henryk Żarski

 

Henryk Żarski urodził się w 1944 roku w Jabelwaren w Niemczech. Jest najstarszym twórcą art brut w wymienionym gronie. Trzy lata później przyjechał do Polski i od tego czasu zawsze przebywał w placówkach opiekuńczych. Obecnie mieszka w Domu Pomocy w Bojanowie. Tworzyć zaczął stosunkowo późno, bo w wieku 45 lat. Jest malarzem, posługuje się głównie temperami i akrylami na papierze i płótnie. Tworzenie sprawiło, że zaczął mówić. Wcześniej był uważany za osobę głuchoniemą. Jest sympatycznym i ciepłym człowiekiem, który gra pięknie na organkach.

 

Iwona Mysera

 

Iwona ma 32 lata. Obecnie mieszka z rodzicami w Płocku. Szczególną cechą jej twórczości są zapisy w sobie tylko znanym języku, na wszystkich znalezionych kartkach papieru: w notesach, pojedynczych kartkach papieru, a nawet w książkach. Dodatkowo, w swoim zapisie posługuje się celowo rozmieszczonymi w tabelach liczbami pierwszymi. Zdarza się, że tłem dla jej zapisków są przypadkowe fotografie z gazet. Niezwykłą twórczość Iwony można było wcześniej zobaczyć podczas październikowej wystawy „Uwaga! Zarządzam pełne zanurzenie”.

 

Mikołaj Ławniczak

 

Artysta z nurtu art brut. 38-letni Mikołaj mieszka razem z siostrą w Poznaniu. Do jego rozwoju artystycznego walnie przyczyniła się współpraca z Warsztatem Terapii Zajęciowej Krzemień, gdzie tworzy od 2000 roku. Lista inspirujących motywów z roku na rok się wydłuża. W jego pracach spotkać można wizerunki kobiet wykonywane w glinie oraz tworzone na podstawie zdjęć z gazet wizerunki Matki Boskiej. Jednak zbierane kolekcje fotografii Jana Pawła II, Chrystusa oraz wycinki pociągów, samolotów i samochodów posłużyły do czegoś jeszcze: do stworzenia koncepcji mikrokwadratów połączonych taśmą klejącą. Prace autora zostaną przedstawione w formie tak zwanej mapy wizerunkowej.

 

Wojtek i Paweł Andrzejakowie

 

Bracia bliźniacy urodzeni w 1970 roku. Mieszkają w Całodobowym Ośrodku Terapeutyczno-Opiekuńczym Koniczynka w Poznaniu. To właśnie tam Wojtek zaczął tworzyć w 2012 roku, by rok później dołączyć do rezydencji artystycznej Otwartej Pracowni Galerii tak, działającej w ramach projektu Uwaga! Zarządzam pełne zanurzenie/outsider art i dofinansowanej ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Motywem wiodącym są wszelkie środki lokomocji: pociągi, tramwaje, autobusy, ciężarówki, samochody, samoloty oraz statki. Tworzy ołówkiem lub cienkopisem, korzystając z narzędzi kreślarskich, co daje niezwykły efekt. Podobnie jak wspomniana wcześniej Iwona Mysera, wykorzystuje do tego celu każdy papier, jaki uda mu się znaleźć. Obaj bardzo lubią układać puzzle oraz oglądać filmy, zwłaszcza horrory.

 

Mariusz Sztuba

 

Mariusz urodził się w 1975 roku. Jest uczestnikiem poznańskich Warsztatów Terapii Zajęciowej Przylesie, prowadzonych przez Stowarzyszenie Na Tak. Szczególną sympatią, widoczną w jego pracach, darzy samoloty, postacie historyczne, sceny walk, miasta, kontynenty oraz kraje. Posługuje się temperą oraz farbami olejnymi, a maluje na kalce lub płótnie. Lubi motywy powtarzalne oraz przewidywalne.

 

Mariusz Józefiak

 

Mariusz od pięciu lat tworzy w Warsztatach Terapii Zajęciowej Przylesie w Poznaniu. Mocne pociągnięcia ołówka odtwarzają szczególną sympatię artysty - pociągi. Mariusz lubi je podziwiać na Dworcu Głównym PKP; ich wielkość, opływowy kształt oraz moment odjazdu. Pociągi determinują kreatywność Mariusza i pozostają dominującym motywem jego rysunków.

 

Autorką logo projektu jest Małgorzata Gurowska.

 

 

 

 

 

 

Wystawa jest organizowana w ramach projektu „UWAGA! ZARZĄDZAM PEŁNE ZANURZENIE/ OUTSIDER ART”, finansowanego ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

 

 

Projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz