Nowe odkrycie, które może pomóc w prewencji wobec choroby Parkinsona

marcinl, 19 marzec, 2019 - 10:34
Martyna Sergiel

Ryzyko rozwoju choroby Parkinsona może zwiększać się z powodu ekspozycji na mangan, znajdujący się między innymi w dymach spawalniczych - informują naukowcy na łamach pisma „Science Signalling”.

 

Niewielkie ilości manganu są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Zbyt duża doza tego pierwiastka może jednak prowadzić do objawów neurologicznych podobnych do tych, których doświadczają osoby z chorobą Parkinsona.

 

Naukowcy z Iowa State University ustalili, że mangan łączy się z alfa-synukleiną, białkiem występującym w układzie nerwowym i niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania neuronów. Interakcja z manganem powoduje nieprawidłowe zwijanie się białka, a następnie jego transport w pęcherzykach do innych komórek, w których wywołuje stan zapalny i zmiany neurodegeneracyjne.

 

Badania prowadzone były na myszach oraz próbkach krwi pobranych od spawaczy narażonych na działanie manganu za pośrednictwem dymów spawalniczych.

 

W surowicy krwi spawaczy wykryto podwyższony poziom nieprawidłowo zwiniętej alfa-synukleiny, co sugeruje, że ta grupa zawodowa jest bardziej narażona na rozwój choroby Parkinsona.

 

-  W im dalszym stadium znajduje się choroba, tym trudniej spowolnić jej przebieg. Te badania mogą przyczynić się do opracowania nowej metody wczesnego wykrywania nieprawidłowej alfa-synukleiny, co z kolei pozwoliłoby na szybsze wprowadzenie leków spowalniających rozwój choroby - komentuje autor analizy dr Anumantha Kanthasam.

 

Źródło informacji można znaleźć tutaj.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz