Można już podziwiać kwitnące śnieżyce

marcinl, 21 marzec, 2019 - 10:04
Martyna Sergiel

Właśnie rozpoczęła się astronomiczna wiosna, a przyroda budzi się z zimowego snu. Coraz częściej podziwiać można zieloną roślinność i rozkwitające pąki kwiatów. W związku z tym najłatwiej właśnie teraz nasycić oko pięknem natury.

 

Warto zatem wybrać się gdzieś, gdzie będziemy mieli pod dostatkiem cieszących wzrok widoków.

 

 Jak co roku wczesną wiosną w rezerwacie „Śnieżycowy Jar” na terenie Murowanej Gośliny w Wielkopolsce można podziwiać rozkwit śnieżycy wiosennej.

 

Śnieżyca jest kwiatem występującym raczej na południu Polski, natomiast bardzo rzadko na niżu. Z tego powodu w Polsce została ona objęta ochroną gatunkową.

 

Rezerwat znajduje się na terenie Leśnictwa Starczanowo w powiecie poznańskim. Przypuszcza się, że śnieżyce zostały zasadzone na tym terenie przez człowieka w końcu XIX wieku. W rezerwacie rośnie blisko 20 odmian drzew i krzewów, m.in.: dąb czerwony, topola biała, klon polny (paklon), jawor, wiąz. Wiek drzewostanu waha się od  20 do 120 lat.

 

W runie, oprócz śnieżycy, występują też m.in. przylaszczka pospolita, zawilec gajowy i złoć żółta.

 

Do rezerwatu najlepiej dotrzeć ze wsi Starczanowo (2 km). Przechodzi przez niego zielony szlak turystyczny z Białężyna do Łukowa. We wsi znajduje się dogodnie zlokalizowany parking.

 

Zachęcamy do wycieczek do rezerwatu, jednocześnie przypominając, że wstęp możliwy jest teraz tylko w weekendy, ponieważ położony jest on w całości na terenie poligonu wojskowego Biedrusko, gdzie w dni robocze odbywają się ćwiczenia wojskowe.

 

Bieżące informacje o kwitnących śnieżycach znajdują się na stronie Nadleśnictwa Łopuchówko.

 

Źródło artykułu można znaleźć tutaj i tutaj.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz