Konferencja „Osoby z niepełnosprawnością - niewykorzystany kapitał. (Nie) pełnosprawny w biznesie”

marcinl, 20 kwiecień, 2018 - 10:28
Martyna Sergiel

19 kwietnia br. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu odbyła się konferencja naukowa pod nazwą „Osoby z niepełnosprawnością - niewykorzystany kapitał. (Nie) pełnosprawny w biznesie”.

 

Wydarzenie zorganizowane zostało przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych we współpracy z uczelnią. Patronat honorowy pełniła Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Pani Elżbieta Rafalska.

 

Program konferencji był niezwykle bogaty i składał się z dwóch sesji obejmujących wystąpienia o różnej tematyce z zakresu aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych, jak również ich obecności na szeroko rozumianym rynku pracy.

 

Zadaniem pomysłodawców oraz uczestników spotkania była próba wykreowania pozytywnego wizerunku osób z niepełnosprawnościami jako dobrych, rzetelnych pracowników, którym należy dać szansę rozwoju zawodowego.

 

Istotną kwestią, która wybrzmiała chyba we wszystkich wypowiedziach prelegentów było ukazanie ile tracą pracodawcy, którzy wciąż boją się zatrudniać niepełnosprawnych.

 

Stąd powstaje, posługując się terminem z tytułu konferencji problem niewykorzystanego kapitału czy też potencjału, jakim przecież dysponują Ci ludzie.

 

Dla przykładu Anna Janiak, reprezentująca Spółdzielnię Socjalną „Furia” podkreślała wagę barier nie tylko architektonicznych, ale także mentalnych, które wciąż funkcjonują w świadomości społecznej.  Przeszkody tego typu wytwarza chociażby powszechne słownictwo, gdzie nawet sam termin „niepełnosprawność” sprawia, że powstają podziały na zdrowych i tych, którzy nie mieszczą się w ogólnie przyjętym „kanonie”.

 

Jak słusznie zauważyła Anna Janiak można by nauczyć się mówić i myśleć szerzej, mniej stereotypowo.

 

Zamiast używać sformułowań, które szufladkują warto zastąpić je innymi określeniami, które są bardziej adekwatne, a przy tym pokazują jak zróżnicowany jest świat.

 

Wszyscy referenci zgodnie stwierdzili, że niepełnosprawność stanowi jedynie tło, pewien dodatek i nie jest większą przeszkodą w podjęciu pracy, jeżeli tylko stworzyć osobom z niepełnosprawnościami odpowiednie warunki.

 

Pracownik posiada wówczas niepowtarzalną szansę rozwoju, a pracodawca zyskuje nie tylko świetnego fachowca, ale przede wszystkim pozbywa się uprzedzeń, a jego firma zaczyna mieć bardziej wiarygodny wizerunek, jako instytucja otwarta na różnorodność, zmiany i innowacje.

 

fot. Tomasz Wojczak

648 komentarzy

Dodaj nowy komentarz