Innowacja wyrównuje szanse - część III konferencji PFRON

marcinl, 3 kwiecień, 2019 - 09:54
Martyna Sergiel

Podczas konferencji słowo „innowacja” zostało odmienione chyba przez wszystkie przypadki i umiejscowione w różnych kontekstach. Padło wiele ciekawych przykładów i propozycji jak wykorzystać technologię tak, aby wyrównać szanse osób niepełnosprawnych, a wszystkim nam żyło się zwyczajnie lepiej, na podobnym poziomie. Niepełnosprawność zawsze była i będzie, jednak w dzisiejszych czasach idzie skutecznie przeskoczyć przepaść, która kiedyś wydawała się nie do pokonania. Umożliwiają nam to zaawansowane rozwiązania technologiczne.

 

Agnieszka Gentsch-Piasek miała trudne zadanie, gdyż przemawiała jako pierwsza.  Opowiadała ona między innymi o innowacji społecznej, podkreślając, że każda okazja, by poruszać ten temat w kontekście zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami jest warta wykorzystania.

 

Ważne jest przede wszystkim to, by wspierać osoby niepełnosprawne, pomóc im w wejściu na rynek pracy, a innowacje z pewnością to ułatwiają.

 

Przedstawicielka ROPSu wspomniała przy tym o częstym, choć niewłaściwym podejściu do innowacji, kiedy to poprzez hasło „innowacja” adresaci projektów wyobrażają sobie jakieś skomplikowane rozwiązania, czasami zamykając się na te właśnie pomysły z obawy przed niepowodzeniem - To błąd, bo przecież innowacją można nazwać wszystko to, co umożliwia na nowo spojrzeć na już kiedyś zidentyfikowany problem - dodała.

 

Prezentując filozofię działania Wielkopolskiego Inkubatora Innowacji Społecznych (WINS) Pani Agnieszka wypowiedziała ważne słowa, które mocno zapadły mi w pamięć.

 

Najistotniejsze jest to, żeby poznać potrzeby i wymagania osób, do których dany projekt jest kierowany.

 

Badanie czy wywiad środowiskowy przeprowadzony w danej grupie jest zatem czymś, co powinno zawsze stanowić punkt wyjścia dla tego rodzaju programów wsparcia czy innowacji.

 

Myślę, że to kluczowe, ponieważ tylko stopniowo poznając potrzeby grupy docelowej można stworzyć im drogę ku normalności. Tę drogę skraca właśnie wykorzystanie różnego rodzaju technologii.

 

Następnie słuchaczom zaprezentowana została jedna z innowacji zaproponowanej przez Fundację Aktywnych FURIA.

 

Jest to propozycja kompleksowego rozwiązania dedykowanego studentom z ASD (spektrum autyzmu). Chodzi o przydzielenie takiemu studentowi asystenta-tłumacza czy inaczej - adwokata społecznego, który pomagałby mu w funkcjonowaniu na uczelni i rozwiązywał bariery w komunikacji, na jakie niekiedy natrafiają te osoby.

 

Wydaje się, że innowacje tego typu spełnią swoją rolę i pozwolą przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu, a także być może przyczynią się do stopniowego niwelowania granic, które bez wspomnianych nowoczesnych rozwiązań byłyby niemożliwe do przekroczenia.

 

W wystąpieniu Jarosława Urbańskiego z firmy Harpo zaintrygowało mnie jak za pomocą technologii można omijać przeszkody, które kiedyś wydawały się nie do ruszenia. Ta poznańska firma wspiera osoby niedowidzące i niewidome w funkcjonowaniu społecznym za pośrednictwem wysokiej technologii właśnie. Niesamowite jest to jak urządzenia te mogą ułatwić tym osobom życie.

 

Eye Tracker dla przykładu to komunikator do śledzenia ludzkiego wzroku po to, by sterować komputerem lub jego procesami.

 

Natomiast inne urządzenie o nazwie Mountbatten Brailler - doskonałe do nauki Braille’a, ale nie tylko.

 

Jest to całkowita nowość, bo wspomniane urządzenie ma również pomóc osobie niewidomej od urodzenia zdobyć umiejętność interakcji z urządzeniami cyfrowymi.

 

Popierając teorię przykładem chodzi tutaj o to, by osoba z niepełnosprawnością wzroku nie musiała prosić o pomoc w każdej sytuacji, kiedy ma do czynienia z urządzeniem cyfrowym. Obsługiwałaby je sama przy wykorzystaniu Mountbatten Brailler’a i w ten sposób zyskałaby ona większą niezależność. Mountbatten Brailler kontaktuje się z Internetem i współpracuje z telefonem. Daje to łatwiejszą wymianę informacji między osobą niewidomą i widzącą, a także nowe możliwości związane z wykorzystaniem funkcji telefonu. Co najważniejsze - może służyć jako narzędzie komunikacji dla nieznających Braille’a.

 

Konferencji towarzyszyła jedna główna idea - uświadomienie, że dzięki innowacjom możliwe jest nie tylko wyrównanie szans, ale także zmiana mentalności i postrzegania osób z niepełnosprawnościami jako ludzi zależnych i niesamodzielnych.

 

Wiadomo, mają oni z pewnością trudniej, ale może właśnie dzięki technologii, dystans, który dzielił te osoby od ludzi o pełnej sprawności skróci się, a oni czy to w pracy, czy w życiu w ogóle sięgną po więcej niż sobie wyobrażali.

1 komentarz

https://xevietanh.com/

Anonim, 5 kwiecień, 2019 - 05:47
https://xevietanh.com/

Dodaj nowy komentarz