Informatycy pomocni osobom z niepełnosprawnościami

marcinl, 21 listopad, 2018 - 12:29
red.

Resort inwestycji i rozwoju w dniach 8-9 grudnia organizuje hackathon, czyli dwudniowy maraton programowania. Liczy na to, że podczas imprezy powstaną ciekawe rozwiązania cyfrowe, które ułatwią życie osobom z niepełnosprawnościami i seniorom.

 

- Zapraszamy do udziału osoby, które potrafią zaproponować kreatywne rozwiązania prodostępnościowe w takich obszarach jak: architektura, transport, cyfryzacja i usługi oraz takie, którym bliska jest idea dostępności - mówi w rozmowie z PAP minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

 

Szef MIiR wyraził nadzieję, że podczas hackathonu, który odbędzie się w dniach 8-9 grudnia br. na Stadionie Narodowym w Warszawie, powstaną m.in. prototypy aplikacji czy serwisów internetowych ułatwiających życie osób z niepełnosprawnością. Impreza skierowana jest do programistów i innych zajmujących się rozwojem oprogramowania, na przykład projektantów grafiki czy twórców interfejsów.

 

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju publikuje na swojej stronie internetowej przykładowe zadania, z którymi będą musieli się zmierzyć uczestnicy turnieju. Wśród nich jest m.in. zaprojektowanie rozwiązania informatycznego, które pozwoliłoby szybko ocenić np. dostępność dworców, stacji kolejowych czy poszczególnych budynków. Resort liczy też np. na powstanie aplikacji informującej o kolejnych przystankach na trasie autobusu, tramwaju, metra lub pociągu albo na powstanie innowacyjnej formy biletu elektronicznego.

 

Ciekawym rozwiązaniem - jak czytamy w informacji MIiR - „byłaby aplikacja przetwarzająca taki bilet do bardziej przystępnej formy, na przykład do wydarzenia w kalendarzu z informacjami geolokalizacyjnymi, podpiętym biletem itp.”.

 

Hackathon zostanie poprzedzony warsztatami, podczas których przedstawione zostaną jego ramy merytoryczne. Uczestników wspierać będą mentorzy, którzy doradzą i ukierunkują działania. Do udziału zapraszane są gotowe (4-7 osobowe) zespoły. Na autorów najlepszych rozwiązań czekają atrakcyjne nagrody. Dla zwycięzców przewidziano 20 tys. zł nagrody, drugie miejsce to 12 tys. zł, a trzecie - 8 tys. zł.

 

Źródło informacji dostępne jest tutaj.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz