Przejdź do treści

Czytanie bez barier

Logo projektu Czytanie bez barier

Poznańska Biblioteka Raczyńskich kontynuuje realizację projektu Czytanie bez barier. Dzięki niemu osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie mogą nie wychodząc z domu wypożyczać książki, audiobooki i filmy.

Projekt adresowany jest do ludzi o ograniczonej sprawności i osób sprawujących nad nimi opiekę, które mieszkają na terenie Miasta Poznania. Beneficjenci przedsięwzięcia ze względu na stan zdrowia lub okoliczności życiowe, takie jak konieczność stałej opieki nad osobą niepełnosprawną nie mogą samodzielnie skorzystać z usług Biblioteki. Osoby te mogą złożyć zamówienia telefonicznie, dzwoniąc do Biura Poznań Kontakt tel.61-646-33-44, od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-20:00. 

Materiały biblioteczne zamówić może osoba niepełnosprawna lub jej opiekun.

W projekcie biorą udział cztery filie rejonowe Biblioteki Raczyńskich:

  • Filia 2,  os. Oświecenia 59,
  • Filia 12/46, ul. Arciszewskiego 27,
  • Filia 14, os. Bolesława Chrobrego 120,
  • Filia Wildecka, ul. Robocza 4a.

Ich pracownicy przygotowują materiały biblioteczne, zgodnie z wytycznymi zawartymi w zgłoszeniach. Zamówienia na książki, filmy i audiobooki realizowane są w poniedziałki w godzinach od 11.30 do 14.30. Bibliotekarze przekazujący materiały biblioteczne do domów osób zainteresowanych wyposażeni są w identyfikatory ze zdjęciem oraz numerem telefonu umożliwiającym sprawdzenie ich wiarygodności.

Beneficjantami projektu mogą być osoby mające kartę biblioteczną Biblioteki Raczyńskich, choć istnieje możliwość by bibliotekarz na podstawie dowodu osobistego dokonał zapisu nowego czytelnika u niego w domu.

Jednorazowo można wypożyczyć 6 książek, 2 audiobooki i 2 jednostki innych multimediów (film lub muzyka).
Książki (także mówione) wypożyczane są na 30 dni, filmy i muzyka na 14 dni. Czas wypożyczenia materiałów bibliotecznych (poza filmami i muzyką) może zostać przedłużony (przed upływem terminu zwrotu) o kolejne 30 dni. Maksymalnie można poprosić bibliotekarzy o 2 przedłużenia.

Filie realizujące projekt Czytanie bez barier posiadają w swoich zbiorach kolekcje audiobooków, a całość księgozbioru można sprawdzić i odszukać w katalogu on-line na stronie internetowej Biblioteki Raczyńskich www.bracz.edu.pl (zakładka „Katalog on-line”).

Więcej informacji tutaj.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz