500 zł dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych z Krakowa

marcinl, 20 luty, 2019 - 10:24
red.

Od marca 2019 r. Urząd Miasta Krakowa będzie wypłacał nowe świadczenie opiekunom dorosłych osób z niepełnosprawnością - dodatek opiekuńczy, którego kwota będzie wynosić 500 zł miesięcznie.

 

Jak możemy dowiedzieć się  z serwisu Krakow.pl, do otrzymywania dodatku opiekuńczego uprawnieni będą opiekunowie dorosłych osób z niepełnosprawnością, korzystający z pomocy w formie specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna.

 

Obecnie oba te świadczenia wynoszą po 620 zł, czyli o prawie tysiąc złotych mniej niż świadczenie pielęgnacyjne (1583 zł), które otrzymywane jest przez opiekunów osób, u których niepełnosprawność pojawiła się przed wejściem w dorosłość.

 

Dodatek opiekuńczy będzie przysługiwał tylko mieszkańcom Gminy Miejskiej Kraków.

 

Uchwałę o wprowadzeniu dodatku opiekuńczego krakowscy radni przyjęli jednogłośnie. Wcześniej pieniądze na ten cel zabezpieczono w budżecie miasta.

 

Szacuje się, że osób uprawnionych do otrzymywania dodatku opiekuńczego jest ok. 500, a na jego wypłacanie potrzeba około 2,5 mln złotych w skali roku. Pieniądze opiekunowie mają otrzymywać najpóźniej do ostatniego dnia każdego miesiąca.

 

Środki zostaną wypłacone wraz z wyrównaniem za styczeń i luty, najpóźniej do końca marca.

 

Źródło informacji można znaleźć tutaj.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz