Razem w sztuce i życiu

pionadmin, 3 lipiec, 2005 - 15:55
Łukasz Cholewicki

 - Dziś jesteśmy razem w sztuce, jutro razem w życiu – powiedziała G.Grześkowiak otwierając wystawę „Razem w sztuce” w zamkowej Galerii Debiut. Wystawę będzie można oglądać w tym miejscu do końca lipca.

Pierwsza wystawa prac chorych mających problemy psychiczne odbyła się w latach 50-tych w Paryżu. Od tego czasu odbywają się z one powodzeniem na całym świecie, będąc zarówno elementem arteterapii (terapii poprzez sztukę), jak i często wydarzeniami autentycznie udanymi artystycznie. - Sztuka jest świetnym sposobem walki ze stygmatyzacją. Od kilku lat w całej Europie odbywa się akcja „Sztuka przeciw stygmatyzacji”, pod auspicjami Światowej Organizacji Zdrowia – tłumaczył prof. Jan Jaracz.

Na zorganizowanej przez Stowarzyszenie Osób i Rodzin na Rzecz Zdrowia Psychicznego „Zrozumieć i Pomóc” wystawie możemy obejrzeć prace stworzone przez osoby chore na schizofrenię. Część z nich powstała w domach prowadzonych przez Stowarzyszenie („Fountain House oraz „Zielone centrum”), większość w szpitalach psychiatrycznych w Poznaniu, Kościanie, Gnieznie i Sokołówce.  – Traktujmy je jako rodzaj wizytówki, pokazanie próbki możliwości – mówił prof. Jaracz na wernisażu. I jeśli to jest tylko próbka, to bardzo udana. Licznie zgromadzona publiczność – rodziny twórców, ale też wielu zaproszonych gości, z uznaniem wyrażała się o zaprezentowanych pracach. – To niezwykłe, niepokojące – takie głosy dało się często słyszeć w piątek w Galerii Debiut. Część obrazów na pniu została zakupiona przez tę galerię, na wszystkie można głosować w konkursie na najlepszą pracę.

„Razem w sztuce” będzie gościć w Galerii Debiut (Centrum Kultury Zamek, II piętro) do końca lipca. Potem odwiedzi Kościan, Gniezno, Koźminek i Środę Wlkp by znów powrócić do Poznania do galerii „Pod fontanną”.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz