Koncerty barierowe

pionadmin, 14 marzec, 2008 - 11:21
Natalia Mikołajska
Nazwa O.B.O.R.A. to skrót, który oznacza Ostatni Bastion Obrony Rozumu ARTYSTYCZNIE. Jednak warunki, jakie oferuje ta scena pozostawiają wiele do życzenia. Pod koniec lutego 2008r. wybrałam się tam na koncert Ivana Mladka, bardzo popularnego ostatnio czeskiego artysty kabaretowego i jego zespołu Banjo Band. Mój sprzeciw, jako osoby sprawnej inaczej, budzi sposób, w jaki został on zorganizowany - Obora jest nieprzyjazna dla osób takich jak ja.

Eksperyment

Postanowiłam przeprowadzić pewien eksperyment. Co by to było gdybym udała się do Obory na wózku? Pierwsze problemy napotkałabym już przy wejściu, bowiem nie pamiętam, żadna z osób, które były ze mną na tym koncercie, nie pamięta, aby był tam jakikolwiek podjazd dla wózków. Ale myślę, że z pomocą przyjaciół udałoby mi się w końcu wjechać do środka. I co? Sala główna odpada, bo ścisk tam panuje straszny, zatem sam wjazd na wózku byłby kłopotliwy, a poza tym naprawdę ciężko zobaczyć cokolwiek będąc zewsząd otoczoną stojącymi postaciami. Zaczynam więc się rozglądać, czy nie ma gdzieś jakiegoś lepszego miejsca. Nagle jest! Widzę z tyłu balkon. Dobrze by było się tam dostać, jednak na balkon droga wiedzie tylko po krętych i raczej wąskich schodach. Ciężko będzie z wózkiem. Zresztą szerokość balkonu również pozostawia wiele do życzenia, jeśli taki wózek miałby się tam zmieścić.

Konkluzja

I może nie dostrzegam tu pewnych zależności. Przecież ostatecznie Obora jest klubem studenckim. Jednak dostępność rozrywki i życie społeczne muszą ulec zmianie również po tej stronie i otworzyć się dla wszystkich, czyli także dla ludzi niepełnosprawnych. Przecież coraz więcej takich osób decyduje się studiować i żyć w miarę normalnie. Kiedyś sama taką studentką byłam i nigdy nie spotkałam się z taką „salą”, jak Obora. One chyba powoli znikają z horyzontu. W prawie unijnym są przecież pewne regulacje rządzące sprawami osób nie do końca sprawnych. Wróćmy jednak do Obory. Jeśli jest Ostatnim Bastionem Obrony Rozumu to zrozumieć powinna, że musi otworzyć się na potrzeby wszystkich mieszkańców Poznania. Trzymam kciuki!

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz