Drogi 2006 rok

pionadmin, 3 styczeń, 2006 - 13:03
Łukasz Cholewicki

Według popularnego powiedzenia dwu rzeczy nie można uniknąć: śmierci i płacenia podatków. Od kilku lat do tego zdania można dołożyć trzeci człon – noworoczne podwyżki.

W Nowy Rok trudno nie obudzić się z bólem głowy. O ile nie z powodu sylwestrowego szaleństwa, to z powodu noworocznych podwyżek. Z jakimi podwyżkami będą musieli się liczyć mieszkańcy Poznania? Najłatwiej zobaczyć to na przykładzie prostego zestawienia:

Woda – w 2005 roku płaciliśmy 6,7 zł/1m sześc., w 2006r. jest 7 zł/1m sześc.

Prąd (przy zużyciu 250 kWh miesięcznie) - było 82,24 zł, jest 87,15 zł

Gaz - było 0,6 zł/1m sześc., jest 0,68 zł/1m sześc.

Podatek od nieruchomości – było 0,54 zł/1m kw., jest 0,56 zł/1m kw.

Podatek od nieruchomości (działalność gospodarcza) - było 0,66 zł/1m kw., jest 0,68 zł

Podatek za psa (opłata jednokrotna) – było 50 zł, jest 53 zł

Bilet 10 – minutowy - jest 1,3zł, będzie 1,4 zł (podwyżka od 1 kwietnia)

Sieciówka miesięczna - jest 65 zł., będzie 70 zł. (podwyżka od 1 kwietnia)

To wyliczenie dotyczące tylko naszego miasta. Niestety, to nie wszystko. Od 16 stycznia drożej zapłacimy za papierosy i tytoń – średnio 50 groszy więcej za paczkę papierosów. Co więcej, ceny wyrobów tytoniowych w Polsce będą rosły co najmniej przez kilka najbliższych lat, aż w 2008 roku osiągną wysokość akcyzy w krajach Unii Europejskiej. O 7-10 proc w ciągu najbliższych sześciu miesięcy podrożeje wołowina. To również efekt naszego wejścia do Unii. Wołowina od początku drożała najbardziej ze wszystkich produktów, bo różnice cen między Polską a Unią były ogromne. I chociaż dziś jest droższa o 50-70 proc. niż przed integracją, to jednak ceny wciąż się nie wyrównały. Zdrożeje także mąka, o ok. 0,4 proc. miesięcznie z powodu stałego, systematycznego wzrostu cen zbóż (zgodnie z polityką Unii). Dodatkowo cenę mąki podbiją podwyżki prądu i gazu. Z tych samych powodów będzie drożał chleb: mąka stanowi ok. 40 proc. ceny chleba, a gaz następne 10 proc. Można przyjąć, że pieczywo i mąka w ciągu najbliższego półrocza podrożeją o 2-5 proc. w stosunku do cen obecnych. Wraz z początkiem roku więcej będziemy płacić za niektóre usługi na poczcie - te dotyczące Polski będą droższe średnio o 1,06 procent, a zagranicy 2,2 procent. Na przykład ceny paczek ekonomicznych i priorytetowych o wadze nie przekraczającej 5 kilogramów wzrosną o 50 groszy. Powyżej tej wagi pozostaną na dotychczasowym poziomie. Od 1 stycznia zwiększyły się opłaty za prowadzenie rachunków oszczędnościowo - rozliczeniowych z grupy Superkonto w jednym z największych banków detalicznych w Polsce PKO BP. I tak na przykład opłata za prowadzenie ROR-u Złote Konto wzrasta z 12 do 16 i pół złotego. Więcej klienci tego banku będą płacić również za niektóre operacje prowadzone w oddziałach PKO BP. Niewykluczone, że w nowym roku więcej będzie trzeba płacić za bilety PKP Intercity. PKP Przewozy Regionalne nie przewiduje podwyżek w najbliższym czasie.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz