Czy Tutaj jest OK?

pionadmin, 1 luty, 2006 - 13:09
Łukasz Cholewicki

Tutaj jest OK - to tytuł akcji prowadzonej m.in. przez nasz portal. Razem z osobami niepełnosprawnymi będziemy odwiedzać restauracje, bary, kawiarnie i sprawdzać czy są dostępne dla osób niepełnosprawnych. Także intelektualnie.

W Poznaniu mieszka około 37 tysięcy osób niepełnosprawnych. Trudno powiedzieć czym się zajmują na codzień. Duża część się uczy, część pracuje, spory odsetek robi jeszcze coś innego. Wiemy za to, czego nie robią. Nie chodzą do restauracji, pubów, kawiarni. Niepełnosprawnych nie widać w centrum miasta, gdzie w większości zlokalizowane są poznańskie lokale.- Najtrudniej jest dostać się do lokali na Starym Rynku, choć te w piwnicach to też spore wyzwanie - mówi Szymon Dopierała, student pedagogiki na UAM z porażeniem mózgowym, poruszający się o kulach. Na problem związany z dostępnością poznańskich kawiarni i restauracji zwracają również uwagę autorzy opracowania „Niepełnosprawni w przestrzeni miejskiej”, pod redakcją Zbigniewa Woźniaka. Michał Napierała pod tym kątem zbadał 31 placówek. Wnioski? - „Główną przeszkodą utrudniającą osobom niepełnosprawnym swobodne korzystanie z oferty poznańskich kawiarni i restauracji są liczne bariery na drodze dojścia do wspomnianych obiektów. Ponadto w placówkach tych często rejestrowano zbyt małą powierzchnię przedsionków uniemożliwiających swobodny wjazd wózkiem inwalidzkim do budynku oraz zbyt wąskie ciągi komunikacyjne utrudniające poruszanie się wewnątrz restauracji/kawiarni” – pisze w rozdziale poświęconym poznańskim instytucjom kulturalnym.

Akcję „Tutaj jest OK!” inicjujemy wspólnie z Gazetą Wyborczą, Stowarzyszeniem Przyjaciół Niewidomych i Słabowidzących oraz Radiem Merkury. Wspólnie będziemy odwiedzać poznańskie lokale i sprawdzać, czy osoba mająca problemy z poruszaniem się może się do nich dostać, czy wewnątrz może skorzystać ze wszystkich miejsc, np. toalety, baru, a także, jak do odwiedzających odnosi się personel. Dlatego chcemy, aby do naszej akcji włączyły się również osoby niepełnosprawne intelektualnie, nie wszędzie mile widziane. Marcin Halicki ze Stowarzyszenia Przyjaciół Niewidomych i Słabowidzących miał kiedyś niemiłą przygodę z tym związaną. – „Wszystkie miejsca są zarezerwowane” usłyszałem, gdy chciałem dla upośledzonych podopiecznych zamówić stolik w restauracji – opowiada. - Chwilę później, gdy zadzwoniłem i nie wspomniałem o ułomności przyszłych klientów, miejsca się znalazły - dodaje. Będziemy przyznawać koła ze szprychami, takimi jak są w kołach wózków inwalidzkich. Maksymalnie lokal będzie mógł zdobyć ich 15 (po 5 w każdej kategorii). Pod koniec akcji stworzymy specjalny ranking. Te placówki, które będą na jej początku, otrzymają prestiżowy znaczek potwierdzający, że lokal jest przyjazny niepełnosprawnym: "Tutaj jest OK". Będzie on mógł zawisnąć na drzwiach lokalu, podnosząc wizerunek placówki. Chcemy w ten sposób promować przyjazne miejsca, a także zachęcać pozostałych do uczynienia swoich lokali bardziej dostępnych.

Za kilka dni pierwsza relacja na pionie w nowo uruchomionym dziale „Poznań bez barier” (zakładka w menu pionowym po lewej stronie). W dziale tym chcemy zamieszczać artykuły poświęcone tematyce barier w Poznaniu.

Zapraszamy czytelników pionu do włączenia się w akcję! Przede wszystkim na naszym forum – czekamy na wasze opinie o „Tutaj jest OK”, sugestie, a także Wasze relacje i recenzje z poznańskich pubów, kawiarni, barów, knajp, dyskotek etc. Zachęcam również do zgłaszania propozycji lokali wartych odwiedzenia. Temat forum znajduje się tu http://www.pion.pl/forum/phpBB2/viewtopic.php?p=2555#2555.

Istnieje również możliwość czynnego włączenia się w akcję „Tutaj jest OK” – szczegóły lukas@pion.pl.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz