Czekając na wyniki...

pionadmin, 9 styczeń, 2006 - 11:56
Łukasz Cholewicki

Za kilka tygodni ogłoszenie wyników konkursu ofert na realizację poszczególnych zadań miasta, w tym na najbardziej nas interesujące zakresy – działania na rzecz osób niepełnosprawnych i na pomoc społeczną. Kto dostanie ile pieniędzy, okaże się pod koniec stycznia, a na razie rąbka tajemnicy uchyla „nasz człowiek” w UM, Dorota Potejko.

Mniej ofert, większa konkurencja

W tym roku wpłynęło około 200 ofert na całą pomoc społeczną, w tym 97 na zadania adresowane do osób niepełnosprawnych. Świadczy to chyba o dużym zaangażowaniu sektora pozarządowego w działania na rzecz mniej sprawnych mieszkańców. W roku ubiegłym złożono 78 ofert, a więc trochę mniej, ale wyraźnie widać tendencję wzrostu konkurencyjności na rynku.

Niepopularna rehabilitacja zawodowa

Profil zainteresowania nadal koncentruje się wokół rehabilitacji społecznej, nie ma stowarzyszenia, które ukierunkowałoby swoje działania typowo na rehabilitację zawodową, a szkoda, bo tu są duże szanse na pozyskanie pieniędzy, zarówno z miejskiego budżetu jak i ze środków EFS w ramach działania 1.4. Wzrost ilości stowarzyszeń działających w pojedynkę, tylko dla określonej grupy niepełnosprawnych,  może niestety skutkować mnożeniem tych samych usług, a tym samym kosztów. Pewne usługi w moim odczuciu mogłyby być kompleksowe dla wszystkich osób niepełnosprawnych potrzebujących tylko specyficznych udogodnień ze względu na swoją niepełnosprawność. Dlaczego porady prawne mają być np. tylko dla niewidomych, osób niesłyszących czy z dysfunkcją narządu ruchu?

Wpierw ośrodki wsparcia

Komisje pracują w różnych godzinach, nie da się określić dokładnie czasu pracy (średnio ok. 4-5 godzin samego posiedzenia, dochodzi do tego obsługa techniczna, ale to już robią pracownicy naszego Wydziału). Są tematy mniej i bardziej dyskusyjne, mniej i bardziej zastanawiające, oferty są mniej lub bardziej szczegółowe, wszystkie podlegają ocenie i analizie. Po ocenie przez Komisję, oferty podlegają jeszcze tzw. ustaleniom, po dokonaniu których przygotowuje się odpowiednie Zarządzenia Prezydenta i podpisuje umowy. Mam nadzieję, że wszystko przebiegnie sprawnie do końca stycznia. Zatem powinniśmy uporać się z ofertami, które były rozpatrywane w pierwszej kolejności, czyli np. dofinansowanie ośrodków wsparcia.

Wypowiedzi Pełnomocnika Prezydenta ds. Osób Niepełnosprawnych Doroty Potejko zanotował Łukasz Cholewicki.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz